Bill Gates Kimdir?

Microsoft’un kurucusu olarak tanıdığımız Bill Gates, 1955 yılında ABD’nin Seattle kentinde dünyaya gelir. Babası başarılı bir avukattır ve varlıklı bir ailede büyür.

Bill Gates Hayatı

Gates, Seattle’da iyi bir okul olarak bilinen Lakeside School’a gider. Bilgisayarla ilk tanışması burada olur. Derslerden kaytararak bilgisayar odasında vakit geçirmeye başlar. Program yazma konusunda yeteneğini fark eder ve önce General Electric isminde bir program yazar. Sınıf arkadaşı olan Paul Allen ile beraber çalışmaya başlarlar ve kısa sürede Seattle’daki trafik akışına ilişkin bir program yazarak ilk paralarını kazanırlar.

Bilgisayara duyduğu merak, babasının bu yeteneğini ve merakını desteklemesi ve ABD’de üniversitelere yerleşmek için girilen SAT sınavında aldığı yüksek puan (1600 puan üzerinden 1590), 1973 yılında Harvard’a kabul edilmesini sağlar. Ancak Gates, dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde derslere katılan bir öğrenci olmaz. Poker ve çeşitli video oyunları oynayarak zaman geçirmeyi tercih eder. Gates, vasat ve ilgisiz bir öğrenci olarak hayatına devam ederken, eski ortağı Paul Allen’ın ona gösterdiği bir makale sonrasında yaşantısı değişir.

Olmayan Yazılımı Satmak

Dünyanın ilk mikrobilgisayarı Altair 8800 ile ilgili olan makale, her ikisinin de ilgisini çeker. Bilgisayarın Meksika’lı üreticisini ararlar. Altair için ilerleyen yıllarda oldukça popüler bir programlama dili haline gelecek BASIC’e sahip olduklarını söylerler. Altair’in üreticileri bu öneriye sıcak yaklaşır ve programı denemek isterler. Fakat aslında, Paul ve Bill’in elinde herhangi bir program yoktur. Bunun üzerine Gates, okula dönüş yapar ve Allen ile birlikte program üzerine çalışmaya koyulurlar. Ellerinde Altair isimli bilgisayar olmadığı için hiç deneme yapamazlar. Yazılımın çalışıp çalışmayacağı sürpriz olacaktır. Yazılımın tamamlanmasının ardından Allen, şirketin yolunu tutar.

Şansları yaver gider ve program çalışır. Bunun üzerine Gates Harvard’ı ve üniversite hayatını yarıda bırakır ve ortağı Allen’ın peşinden Meksika’ya gider. Bu ülkede, ehliyetsiz araç kullanmaktan ve kırmızı ışıkta geçmekten dolayı kısa tutuklu kalır.

Microsoft Kuruluyor

Meksika’ya taşındıktan bir süre sonra, yazılımlarını sattıkları MITS şirketi kapanır. Ancak, Gates ve Allen, aralarında Apple’ın da yer aldığı başka teknoloji şirketlerine yazılım hizmeti vermeye çoktan başlamışlardır ve MITS’in kapanmasından fazla etkilenmezler. 1979’da Seattle’a taşınırlar. IBM’in yeni çıkardığı bilgisayarlardaki bir problemi fark eden Gates, bu sorunu giderecek bir yazılım geliştirir ve bunu IBM’e satmayı başarır. Böylelikle  Microsoft’un önlenemez yükselişi de başlamış olur.

Gates, bu yazılımın patentini alır ve ismini MS-DOS olarak günceller. MS-DOS, sonraki yıllarda IBM’in yanı sıra pek çok üreticiye satılır ve Microsoft yüksek kazançlar elde etmeye başlar. Sektörün standart yazılımı haline gelen MS-DOS, bir yılda 16 milyon Dolar satış yapar.

Bill Gates Serveti

Sonraki yıllarda Apple tarafından geliştirilen bilgisayarlar, bu standart yazılımı kullanmak yerine Apple tarafından geliştirilen bir yazılımı kullanırlar. Bunun üzerine Gates, Windows’u kurar ve Apple’ın öne geçmesini engellemek ister. Apple, yazılımlarının Microsoft tarafından kopyalandığına ilişkin hukuki süreç başlatır, ancak mahkeme herhangi bir kopyalama olmadığına karar verir. Böylelikle Windows hayatımıza girmiş olur. 1993 yılına gelindiğinde dünya üzerindeki bilgisayarların %85’inde Windows kullanılır haldedir. Gates, Windows sayesinde 1 milyon satış rakamına ulaşmıştır.

Sektörün ne yöne doğru ve nasıl gelişeceğini öngörme yeteneği fazlasıyla gelişmiş bir girişimci olan Gates, teknik açıdan oldukça gelişkin bir yazılımcı olmasının da katkısıyla Microsoft’u sektörün zirvesine taşır. Bu nedenle kendisi de dünyanın en zenginleri listesinde yer bulur. Son yıllar itibariyle Gates’in servetinin 100 milyar doları bulduğundan söz edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*