Leonardo Da Vinci Kimdir?

Dünya tarihinin en ünlü ressamlarından biri olan Leonardo Da Vinci, aynı zamanda filozof ve bilim insanıdır. 1452 yılında, İtalya’da dünyaya gelmiştir. Mimariyle, mühendislikle, müzikle, anatomi ile ve heykelle ilgilenmiştir.

Bir İtalyan kasabası olan Vinci yakınlarında, evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelen Leonardo, çocukluğunun bir kısmını büyükbabasının evinde geçirdi. Zaman zaman Floransa’da yaşayan babasının yanına giderek onu ziyaret etse de, genellikle aile tarafından kabul görmemiş bir çocuktu. Ailedeki en büyük destekçisi, amcası Francesco idi.

Leonardo Da Vinci Hayatı

14 yaşına geldiğinde büyükannesini ve büyükbabasını arka arkaya kaybeden Leonardo, Floransa’ya taşınmak zorunda kaldı. Babasının ve üvey annesinin evine yerleşen Leonardo, o dönemin yasaları gereği, gayrimeşru bir çocuk olduğu için üniversiteye kabul edilmedi. Küçük yaşlarından çizim yapması ve bu konudaki yeteneği babasının dikkatinden kaçmadı. Leonardo’nun resimlerini dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio’ya gösterince, Verrochio Leonardo’yu çırak olarak yanına aldı. Leonardo burada Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi ünlü sanatçılarla aynı ortamda çalışma fırsatı buldu. Bu dönemde sadece resim yapmayı değil, lir çalmayı da öğrendi.

Leonardo Da Vinci Eserleri

1482 yılına gelindiğinde Leonardo, Floransa’dan Milano’ya taşındı. Burada Milano Dükü Sforza için çalışmaya başladı. Milano’da resimler ve heykeller yapmanın dışında pek çok görevi yerine getirdi. Festivaller organize etti, silah tasarımı yaptı, bina tasarımlarına katkı yaptı. 1485 – 1490 yıllarında doğa, mekanik ve geometri çalışmalarının yanında uçan makinelerle ilgili araştırmalar yaptı. Kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilendi, anatomi çalışmalarında yer aldı. Tüm bu alanlarda öğrenciler yetiştirdi. 1499’da Fransızlar Milano’yu hâkimiyeti altına aldı ve Leonardo bu şehirden ayrılarak 16 yıl boyunca İtalya sınırları içinde seyahat etti.

Mona Lisa’nın Yaratıcısı

İnsanlık tarihinin en iyi ve en gizemli resimlerinden birisi kabul edilen Mona Lisa için 1503 yılında çalışmalara başladı. Rönesans’ın etkisiyle yeni sanat akımlarının hızla yükseldiği bu dönemlerde Leonardo da kendi akımını yarattı ve bunu eserlerine taşımayı başardı. Mona Lisa’da 14. Yüzyıl resim tekniğini dışladı ve “atmosferik perspektif” denilen tekniği kullandı. Bu resmi tamamladıktan sonra uzunca bir süre yanından ayırmadı ve tüm seyahatlerinde yanında taşıdı. Ancak 1516 yılında tabloyu Fransa Kralı 1. Francis’e sattı.

1504’te babasının ölüm haberini aldı ve bunun üzerine Floransa’ya döndü. Eski bir noter olan ve varlıklı biri sayılabilecek babasından dolayı ortaya çıkan miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etti. Fakat bu çabası sonuçsuz kaldı ve babasının mirasından payına düşeni alamadı. Ancak çok sevdiği amcası Francesco, tüm varlığını ona bıraktı.

Leonardo, 1506 yılında seyahatlerinden birindeyken, bir Lombardiya aristokratının oğlu olan 15 yaşındaki Kont Francesco Melzi’yle tanıştı. Melzi, hayatının geri kalanını Leonardo ile geçirdi. Bunun yanında Leonardo’nun en yakını ve en iyi öğrencisi oldu. Leonardo 1513 – 1516 arasında Roma’da yaşadı ve Papa için çalıştı. Burada, geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji çalışmalarını sürdürdü fakat Papa tarafından kadavralar üzerinde çalışması yasaklandı.

1516’da Fransa’dan aldığı davet üzerine bu ülkeye yerleşti. Mona Lisa’yı sattığı Fransız Kralı’nın başmühendisi, ressamı ve mimarı oldu. Paris’in güneybatısında, Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti.

Yaşamının son bölümünü Fransa’da geçiren Leonardo, bu dönemde kısmi felç geçirdi ve sağ kolunu kullanamaz hale geldi. Bunun üzerine bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Öğrencisi ve dostu Melzi, ona bu zor döneminde yardımcı oldu. Takvimler 2 Mayıs 1519’u gösterdiğinde ise hayata gözlerini yuman Leonardo, mirasını Melzi’ye bıraktı. Leonardo da Vinci,  Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*