Nikola Tesla Kimdir?

Tarihe geçen icatlarıyla Nikola Tesla, en fazla merak edilen bilim insanlarından biri durumunda. Dünya bilim tarihini değiştiren buluşları nedeniyle saygı ile anılan Nikola Tesla kimdir? Nerede doğmuştur, ne zaman ölmüştür? Hayatı nasıl geçmiştir? Hangi icatlara imza atmıştır?

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde dünyaya geldi. Bugün Sırbistan sınırları içinde kalan Similjan kasabasında doğan Tesla’nın babası bir din adamıydı. 5 çocuklu, geniş bir ailede büyüdü, ağabeyini küçük yaşta kaybetti. Bu, Nikola’yı derinden etkiledi.

Nikola Tesla Hayatı

Babası, Nikola’nın da kendisi gibi din adamı olmasını istedi. Fakat Nikola babası gibi düşünmüyordu ve matematik, fizik gibi alanlarda kendisini geliştirmeye çalıştı. Bu süreçte en büyük destekçisi annesiydi. Matematik ve fizik alanındaki çalışmalarını ilerletti ve Prag Politeknik Üniversitesi’nin Graz’daki kampüsünde okuma hakkı elde etti. Daha sonradan Prag Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Aynı dönemde yabancı dilini geliştirdi ve diğer dillerdeki teknik kitapları okuma şansı yakaladı. Anadili olan Sırpça ve ailesinden öğrendiği Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrendi.

Fakat onun adına işler yolunda gitmedi. Kişisel takıntıları, sosyalleşme sorunları ve abisini genç yaşta kaybetmiş olmasının verdiği psikolojik hasarlar nedeniyle üçüncü sınıfın ilk döneminde okulu bıraktı. 1878’in ilk döneminden sonra okula devam etmedi, bu sırada ailesi ile olan ilişkisini de kesti. Otomobillerin elektrik aksamları üzerine çalışan bir firmada işe başladı. Ancak içinde bulunduğu ağır depresyon, bu işte sürekli olmasını da engelledi. Daha sonra bir kez daha okula geri dönme girişiminde bulundu ama bu kez de babasının ölümüyle sarsıldı ve okulu tekrar bıraktı.

Paris’teki bir telefon şirketinde çalışmaya başladı. Burada doğru akım motorları ve dinamolar hakkında önemli tecrübeler edindi ve bu dönemde makine korumaları için çalışmalar yaptı.

Amerika Yılları ve Edison

Paris’te geçirdiği süre, Tesla’nın mucit yanının ortaya çıkmasına katkı sağladı. Alternatif akım ve doğru akım üzerine tezler geliştirdi. Fakat o dönem Avrupa’sında aklından geçenleri gerçekleştirmesi hiç de kolay değildi. Paris’teki patronunun referans oldu ve Amerika’da bir şirketle görüşmeye gitti. Jeneratör, transformatör, üç fazlı sistemler üzerine hesaplamalar ve çizimler yapmayı sürdürürken, Paris’ten getirdiği referans mektubu sayesinde A.K. Brown firmasının sahipleri ile tanıştı. Bu, Edison’un şirketiydi.

Ampulün mucidi olarak bilinen Edison’un yanında çalışmaya başladı. Mucit kimliğinden çok iyi bir girişimci olma özelliklerine sahip Edison, Tesla’yı düşük ücretlerle şirketinde çalıştırmayı sürdürdü. Tesla, çalıştığı süre boyunca akım fazlarıyla ilgili proje ve fikirlerini Edison’a anlatsa da, Edison bu fikirlere ilgisiz davrandı. Tesla daha fazla dayanamadı ve işten ayrıldı.

Sonunda Tesla’nın Şansı Dönüyor

İşten ayrılmasından sonra bir süre, kablo döşemesi için çukur kazan bir şirkette çalıştı. Çok geçmeden, kimi yatırımcılardan küçük işler almaya başladı. Bir yatırımcı için ürettiği ark lambasından gelen gelirle Tesla Elektrik Işık Şirketi’ni  (Tesla Electric Light Company) kurdu. Bu, Tesla adına önemli bir adımdı. Kurduğu şirketi sayesinde yatırımcılara daha kolay ulaşabilecekti. Bir süre, AC yani alternatif akımla çalışan motor fikrini yatırımcılara kabul ettirmeye uğraştı. Konunun önemini fark eden ve Avrupa’daki çalışmaları da takip eden bir endüstri girişimcisi George Westinghouse, Tesla’ya ulaştı ve onun laboratuvarını ziyaret etti. Tesla’nın çalışmalarından fazlasıyla etkilenen Westinghouse,  AC patentleri için 60 bin dolar teklif etti. Bununla kalmayıp kendisine danışmanlık etmesini istedi ve bunun için de ayrı bir ücret vermeyi önerdi. Tesla bu teklifleri kabul etti ve biraz para biriktirdikten sonra hemen laboratuvarını geliştirip büyüttü.

AC’nin hızlı yükselişini gören Edison, Tesla’yı ve onun fikirlerini elinden kaçırdığı için çok kızgındı. Üstelik Westinghouse ve Tesla’nın, kendi ampullerine ve elektrik hatlarına rakip olmasından endişe ediyordu. Bunun üzerine, Edison tarafından eşi görülmemiş bir karalama kampanyası başlatıldı. Bulunduğu her tür platformda, katıldığı tüm toplantılarda Westinghouse’un desteklediği AC şebekesinin son derece tehlikeli olduğunu söyledi. AC’nin tehlikelerine ilişkin halkı korkutacak broşürler dağıttırdı, bunlarla yetinmedi ve AC’nin yükselişini gördükçe daha da ilginç yöntemlere girişti. AC’yi karalamak adına sokaklarda AC akım devreleriyle yapılan ve hayvanlara işkence edilen gösteriler düzenledi, cezaevleriyle görüşerek ölüm cezasına çarptırılan mahkûmların infazında kullanılan elektrikli sandalyelerin AC ile çalıştırılmasını rica etti. Tüm bunları filme alarak AC karşıtı kampanyasında kullandı.

Fakat bu girişimler sonuçsuz kaldı. Edison’un karalama kampanyası boşa düştü. Hatta Edison’un şirketinin de girdiği büyük bir ihaleyi Tesla’nın danışmanlığını üstlendiği Westinghouse kazandı ve büyük bir gelir elde ettiler. Buradan elde edilen gelirle dünya üzerindeki ilk hidroelektrik santralin ihalesine girdiler ve kazandılar. Tesla’nın ve Westinghouse’un bu kesin galibiyeti üzerine en büyük enerji şirketleri de AC’den yana taraf oldular.

Nikola Tesla İcatları

Tesla’nın en büyük hayali bedava elektriğin üretilebilimesiydi. Bu sayede tüm insanlık, herhangi bir bedel ödemeksizin enerjiden faydalanabilecekti. Bunun için internetin atası olarak tarif edilebilecek bir sistem geliştirdi. Kablosuz elektrik projesinin tek bir problemi vardı, sponsor bulmak. Yatırımcılar için karlı bir proje olmadığından kimse buna girişmedi. Kendi imkânları ile çalışmayı devam ettirmeye çalışan Tesla, bu mali yükle başa çıkamadı ve iflasın eşiğine geldi.

Tesla’nın bir diğer çalışması da uzaktan kumandalı araçlar üzerineydi. Uzaktan kumandayı bir araç üzerinde uygulayan ilk kişi olan Tesla, 1 metrelik bir tekneyi bu şekilde yüzdürmeyi başardı. Bunun haricinde uzaya ses dalgası göndermeyi başaran ilk kişi oldu. Kozmik radyo dalgalarını buldu ve 1917’de cisimlerin üzerine bu dalgaları göndererek bir floresan ekran üzerinde toplamayı başardı.

7 Ocak 1943’te, New York’taki otel odasında 86 yaşındayken yaşamını yitirdi ve kendisine hem ABD hem de Sırp geleneklerine göre iki farklı cenaze töreni düzenlendi. Ondan geriye, bugün kullandığımız pek çok teknoloji kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*