Ferhan Şensoy Kimdir?

Tiyatronun efsane isimlerinden Ferhan Şensoy, yakından tanımak istemez misiniz? Deneyimli sanatçı nerede doğdu, tiyatroyla nasıl tanıştı, özel yaşantısının bilinmeyenleri ve daha pek çok şey yazımızda.

Ferhan Şensoy Hayatı 

İlkokul öğretmeni anne ile ticaretle uğraşan ve bir dönem belediye başkanlığı görevini yürütmüş babanın bebeği olarak 1951 yılında dünyaya geldi. İlkokula da doğduğu yer olan Samsun’un Çarşamba ilçesinde başladı. Henüz lise yıllarındayken gönderdiği şiirleri ve öyküleri çeşitli dergilerde yer bulmayı başardı. Bir bölümünü Galatasaray Lisesi’nde geçirse de liseyi Çarşamba’da tamamladı.

1971 yılında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşadı. Bir sene sonra tiyatro eğitimlerine yurtdışında devam etmeye karar verdi. Fransa ve Kanada’da bu amaçla bulundu. 1972-1975 yılları arasındaki bu süreçte Jerome Savary ve Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle çalıştı. Montreal’de oynanan “Ce Fou De Gogol” adlı oyunu, 1975 yılında ona “En İyi Yabancı Yazar” ödülünü getirdi. Aynı yıl Türkiye’ye döndü.

Sanatla Geçen Yaşam

1976’da ilk televizyon skeçlerini yazdı, bu skeçlerdeki rollerle ilk kez televizyonda göründü. Bu skeçler, günümüzdeki stand-up gösterilerinin temeli sayıldı. 1978 yılında kaleme aldığı TV dizisi “Bizim Sınıf”, 2 bölüm yayınlandı. Ardından kaldırıldı. Kaldırılma gerekçesi olarak öğretmenlik mesleğini aşağılaması gösterildi. Hatta bu dönemde, oyuncu olarak yer aldığı tüm yapımlar yayından kaldırıldı. 1979 yılındaysa “Sizin Dershane” dizisini hazırladı. 1977 yılında ilk kitabını yayımladı, ilk filmini çekti. 1980 yılında Orta oyuncuları kurdu. Bu grubun içinden zaman içerisinde “Nöbetçi Oyuncular” adlı bir gençlik grubu çıkardı ve bu sayede yeni tiyatro sanatçılarının yetiştirilmesine katkıda sağladı. Şensoy, 1989 yılında Münir Özkul’dan Kel Hasan’ın meşhur kavuğunu devraldı. Aynı yıl, Taksim’deki tarihi SES tiyatrosunun onarılarak yeniden kullanıma açılmasını sağladı. Onarım işlemleri bittikten sonra Ortaoyuncular ekibini buraya taşıdı. 1990 yılında çekilen Büyük Yalnızlık filminde Sezen Aksu ile birlikte rol aldı.

Ferhan Şensoy’un 1987’de yazıp yönettiği Muzır Müzikal adlı müzikal, muhafazakâr kesimin tepkisini çekse de oyun oynamaya devam etti. 7 Şubat 1987 günü oyunun 77. Gösterisinin ardından sahnelendiği Şan Tiyatrosu’nda şüpheli bir biçimde yangın çıktı. Tüm bu süreç sonunda Şensoy’a 21 gün hapis cezası verildi. Aynı yıl Ferhangi Şeyler oyununu çıkardı ve bu oyunla büyük ses getirdi.

Ferhan Şensoy sadece tiyatro olanında değil sinemada da üretim yapan bir sanatçı oldu. 1979 yılından 2013’e kadar 9 adet filmde oynadı veya yönetti.

Tüm bunlar yaşanırken, 1980 senesinde oyuncu Derya Baykal ile dünya evine girdiler ve 24 sene evli kaldılar. Bu evlilikten iki kız çocuk sahibi oldu. 1989’da doğan kızına Müjgân Ferhan, 1990’da doğan küçük kızına ise Neriman Derya adını verdiler. Derya Baykal ile 2004 yılında boşandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*