Kurt Cobain Kimdir?

Müziğin en büyük temsilcilerinden, Nirvana’nın solisti Kurt Cobain’in yaşam öyküsünü merak etmiyor musunuz? Cobain nerede doğdu, müziğe nasıl başladı? Kaç yaşında ve nasıl intihar etti? Efsane grup Nirvana’nın kurucularından olan vokalist ve gitarist Kurt Cobain hakkında öğrenmek istediğiniz her şey ve daha fazlası yazımızda.

Kurt Cobain Hayatı

Kurt Donald Cobain, 20 Şubat 1967’de Washington’a bağlı Aberdeen’de dünyaya geldi. Küçük yaştayken annesiyle babasının boşanması, onda sosyal bozukluklara sebep oldu. Gençlik yıllarında müziğe ilgi duyduğunu fark etti. Dönemin ünlü gruplarından Sex Pistols ve The Melvins gibi grupları dinledi. Lise eğitiminin ardından arkadaşı Kirst Novoselic ile birlikte müzik tarihine geçecek Nirvana grubunu kurdu. Nirvana’ya daha sonradan Chad Channing de dâhil oldu. Grunge müzik tarzının en önemli temsilcisi olmaya başladılar. 1989 yılında Bleach isimli ilk albümlerini çıkardılar. Bu albümün ardından grubun davulcusu değişti ve yeni davulcu Dave Grohl oldu.

Nirvana Yükseliyor

Nirvana asıl çıkışını 1991 yılındaki ikinci albümüyle yaptı. Nevermind adıyla çıkan albümdeki “Smells Like Teen Spirirt” şarkısı büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı. Albüm 10 milyon kopya satmayı başardı.

Grup için her şey yolunda gidiyordu. Ancak, Nirvana’nın tanınırlığının artması sonucu Cobain’in üzerindeki baskı da artmaya başladı. İş yoğunluğunun artması ve diğer sebepler, Cobain’i fazlasıyla yıpratıyordu. O da bundan kaçmak için kendince çözümler üretmeye çalıştı. Bu dönemde uyuşturucuya başladı.

1992 yılının başlarında, kendisi gibi Rock müziğin içinde yer alan Courtney Love ile evlendi. 8 Ağustos 1992’de Francis Bean adını verdikleri kızları dünyaya geldi. Bu dönemde uyuşturucu ile arasına mesafe koydu ve bir süre tedavi gördü. Ancak tedavi karşılık vermedi ve bir süre sonra yeniden eroine başladı. Aynı yılın son bölümünde grup, yeni bir albüm daha çıkardı. Incesticide ismiyle çıkan albümün en dikkat çeken şarkısı “Sliver” oldu.

Cobain’in Büyük Bunalımı

21 Eylül 1993’te Nirvana’nın popüler kültüre karşı bir isyanı olma özelliği taşıyan son albümü çıktı. In Utero albümüyle birlikte, Avrupa turnesine çıktılar. Ancak, Cobain’in gittikçe artan solunum problemleri nedeniyle turne tamamlanamadı.

4 Mart 1994 tarihinde, İtalya’da olduğu sırada, kaldığı otelin odasında çok sayıda ağrı kesici ve alkolü aynı anda alması nedeniyle komaya girmiş halde bulundu. Hemen hastaneye kaldırıldı ve uzun çabalar sonrasında yaşatıldı. Fakat bu olaydan 1 ay sonra, Seattle’da tüfekle intihar ederek yaşamına son verdi. İntiharından kısa bir süre önce, sevdiklerine, eski eşine ve kızına bir mektup bırakmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*