Beethoven Kimdir

Tarihe damga vurmuş isimlerin hayat öykülerini incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda Ludwig van Beethoven ve yaşantısına göz atacağız.

Ludwig van Beethoven, 1770 yılında Almanya’nın Bonn şehrinde doğdu. Babası alkolik bir adamdı. Annesi ise Rengi hastası bir kadındı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, 3 kardeşi sağır, 2si de görme engelli, diğeri de zekâ özürlü idi. Ailenin 9. çocuğu olan Beethoven’sa şans eseri, belirli bir yaşa kadar sağlıklı idi. Saray müzisyenliği ile uğraşan babası, Beethoven’a küçük yaşlarda piyano çalmayı öğretti. Başlarda piyanoya karşı isteksiz olsa da aile bütçesine katkı sağlamak için kilisede müzik yapmaya başladı.

Beethoven Hayatı

O yüzyılda Avrupa’nın kültürel açıdan en zengin şehri Viyana idi. Diğer şehirlere kıyasla Viyana, 1600’lü yıllardan beri aydınlanmanın önemli bir merkezi haline gelmişti. müzik ile yapıldığı bir kent olmuştur. Fransa’ da ise aydınlanma felsefe ile olmuştu. 17 yaşındayken Viyana ile tanışan Beethoven, kısa zamanda şehri iyice tanıdı ve Viyana’da çeşitli yerlerde müzik yaparak para kazanmaya çalıştı.

Belli bir süre genetik mirası ona da tesir etti ve Beethoven işitme zorluğu yaşamaya başladı. Sesleri duymakta güçlük yaşaması, müziği ile geçinmeye çalışan birisi için felaket anlamına gelebilirdi. Bu durum Beethoven’ı daha hırçın bir hale soktu. Viyana’da kaldığı süre boyunca onlarca ev değiştirdi ve piyano sesinden rahatsız olan komşularıyla sürekli kavga etti. Kafa dinlemek ve sakinleşmek için bir süre Viyana yakınlarındaki Heiligenstadt bölgesine geldi. Fakat burada da iyileşmediği gibi tamamen sağır oldu ve iyice yalnızlaştı. 20 yıl kimseyle konuşmadı ve sadece bir defter üzerinden anlaşmaya başladı. Ünlü bestesi 9. Senfoni’yi sağır olarak besteledi ve hiçbir zaman duyamadı.

Beethoven Eserleri

Hayatı boyunca hiç evlenmedi ve ailesinin yanından ayrıldığı günden itibaren yalnız yaşadı. Akşamları yürüyüş yaptı, gündüzleri ise bestelerine yoğunlaştı.

Beethoven, yaşamının sonuna kadar maddi manevi zorluklarla boğuştu. 1821 yılında karaciğer rahatsızlığı baş gösterdi. Hastalığının son dönemlerinde yataktan çıkamayacak duruma geldi. Ludwig van Beethoven’ın ölümünün gerçek sebebi tam olarak bilinemedi ama siroz ihtimali her zaman en üstte yer aldı. 26 Mart 1827 yılında hayatını kaybettiğinde geride bıraktığı eserleriyle dünyanın en büyük sanatçılarından biri olduğu anlaşıldı. Yaşamının son yıllarında tanınmaya başlanması nedeniyle cenaze törenine binlerce insan katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*