Gandhi Kimdir

Dünya tarihine yön veren isimlerden biri de Gandhi’dir. Gandhi ve yaşam öyküsü ile karşınızdayız. 1869 yılında doğan Mahatma, pasif direniş denilen direnme felsefesinin temsilcisidir. “Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir.” diyen Hintli siyasetçi ve düşünce adamı, İngiliz sömürgeciliğine karşı Hint milli hareketinin öncüsü olmuştur.

Hukuçu Oması, Hak Mücadelelerine Yönelmesini Sağladı

1869’da Porbandar’da dünyaya geldi Mahatma. Vaşiya Kastı’ndan bir ailenin oğlu olarak doğan Mohondas Karamçand Mahatma Gandhi, 1888-1891 yılları arasında Londra’da hukuk öğrenimi gördü. Eğitiminin ardından ülkesine döndü ve iki yıl Bombay’da avukatlık yaptı. 1893-1914 yılları arasında ise kıta dışına çıktı ve Güney Afrika’da da avukat olarak çalıştı. Burada yaşarken ırkçı Apartheid rejiminin politikalarına maruz kaldı ve yaşanan olaylar sırasında Hintli göçmen işçilerin haklarının savunucusu haline geldi.

Gandhi ve Afrika’da Geçirdiği Yıllar

Güney Afrika’da geçirdiği yıllar, dünya görüşü üzerinde etki bıraktı. Şiddet karşıtlığı, sivil itaatsizlik, pasifizm ve Hinduizm gibi akımları ideolojisini oluştururken derledi. Hayat görüşü içerisinde dinsel mistik öğeleri, dinlere saygı ve teknoloji karşıtlığı yer aldı.

9 Ocak 1915’te, ülkesi Hindistan’a döndü. Gandhi’yi karşılamaya on binlerce Hintli geldi. Hindistan için milli bir simge haline geldiğini o anda fark etti. Hindistan’da geçirdiği yıllar boyunca İngiliz emperyalizmine karşı pasif bir direniş simgeledi. Gerçekleşen milli bağımsızlıkçı ve emekçi eylemlerden yana tavır almak yerine, Avrupa ürünlerini boykot, sivil itaatsizlik gibi eylemler gerçekleştiren Mahatma, ayaklanmaya karşı durdu.

30 Ocak 1948’de radikal-milliyetçi bir Hintli tarafından suikast sonucu öldürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*