Michael Jordan Kimdir?

Örnek bir yaşam hikayesine ihtiyaç duyduğunuzda, en doğru adreslerden biri Michael Jordan’a aittir. Tarihin en iyi basketbolcusu kabul edilen Michael Jordan kimdir, onun hayatına göz atmaya ne dersiniz?

Michael Jordan Hayatı

Tam adı ile Michael Jeffrey Jordan, 17 Şubat 1963’te dünyaya geldi. ABD profesyonel basketbol ligi NBA’de yıllarca forma giydi. NBA resmi sitesindeki oylama sonuçlarına göre göre, tüm zamanların en büyük basketbolcusu seçildi. NBA’in tüm dünyada bilinmesini ve takip edilmesini sağladı.

Üniversite takımında oynarken dikkat çekici bir performans gösterdi ve bu performansından sonra, 1984 yılındaki NBA Draft’ında Chicago Bulls tarafından seçildi. Çok kısa sürede ligin yıldız oyuncuları arasında yer aldı. Skor yükünü üstlenen oyunu ile seyircileri salona çekmeyi başardı. Üstün sıçrama yeteneği ile hafızalarda yer buldu. All Star Organizasyonu sırasındaki smaç yarışmasında faul çizgisinin gerisinden sıçrayarak potaya smaç yapması, tüm zamanların en büyük basketbol olaylarından biri sayıldı. Bu kabiliyeti ona “Air Jordan” lakabını getirdi.

Michael Jordan Kariyeri

Jordan mükemmel bir hücumcu olmasının yanı sıra iyi bir savunma oyuncusu idi. 1991 yılında Bulls ile ilk NBA şampiyonluğunu kazandı. Daha sonraki iki sezonda da şampiyonluk kazanarak takımı ile tarihe geçti. Ancak, 1993-94 sezonu başlamak üzereyken aniden bir karar aldı ve basketbolu bıraktığını açıkladı. Ayrılık uzun sürmedi ve 1995-96 sezonunda tekrar Bulls’a döndü. Takımına 1996, 1997 ve 1998’de üç kez daha üst üste NBA şampiyonluğu kazandırdı. Bu dönemde Chicago Bulls rekor üstüne rekor kırarak en fazla galibiyet alan takım olma ünvanını kazandı.

1998-99 sezonunda yeniden basketbolu bıraktığını açıkladı. Parkelerden iki sezon uzak kalsa da daha fazla dayanamadı ve bu kez de Washington Wizards takımının üyesi olarak tekrar basketbola döndü.

5 kez MVP ödülü aldı ve 10 kez All-NBA Takımı ilk beş kadrosunda yer aldı. 9 kez NBA En İyi Savunma Takımı’na seçildi. Toplamda 14 kez NBA All-Star maçında yer aldı ve 3 kez NBA All-Star maçının en değerli oyuncusu olmayı başardı. 1999’da, ESPN tarafından 20. yüzyılda Kuzey Amerika’nın en büyük sporcusu ilan edildi. Associated Press ise Babe Ruth’un ardından yüzyılın en başarılı ikinci sporcusu olarak açıkladı.

Jordan sadece başarılı bir sporcu değildi. Yaptığı sponsorluk anlaşmaları ile spor endüstrisine yön veren bir isim oldu. Adına çıkarılan ürünler dünya çapında satıldı. Nike tarafından 1985 yılında çıkarılan Air Jordan ayakkabıları ile markanın popülerliğini arttırdı. Adına yapılan 1996 yapımı Space Jam adlı filmde oynadı.

Sonraki yıllarda NBA’de takım sahibi olarak yer almayı sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*