Sezen Aksu Kimdir?

Türkiye’de popüler müzik denilince akla ilk gelen isim Sezen Aksu olur. Minik serçe lakabıyla bilinen sanatçının yaşamından çeşitli kesitleri bulacağınız yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Sezen Aksu, yaşam macerasına 13 Temmuz 1954 tarihinde başladı. Denizli’nin Sarayköy ilçesinde dünyaya gelen Aksu, gençlik yıllarının büyük bir bölümünü İzmir’de geçirdi.

Sezen Aksu, ilk 45’liğini 1975 yılında çıkardı. Hayatı boyunca yorumladığı şarkıların çoğunu kendisi yazdı ve birçoğunun müziklerini yaptı. Bu sayede kendi hayat felsefesini dinleyici kitlesiyle paylaştı ve geniş kesimlerce saygı duyulan bir sanatçı olmayı başardı. Müziğe duyduğu tutku ve kabullenmeden önce sorgulayan aklı ile dinleyenlerine farkındalık aşılamayı başardı.

Sadece Yorumcu Değil

Sanat hayatı boyunca yorumcu kimliğinin yanı sıra 400’den fazla beste ve sözün sahibi olan Aksu 8 adet 45’lik, 3 adet single ve 27 adet albüme imza attı. 15 farklı albümde de konuk sanatçı olarak yer aldı. 40’a yakın derleme albümde eserlerine yer verilirken, 100’den fazla yorumcu tarafından şarkıları seslendirildi. Sezen Aksu tüm bunlar olurken pek çok genç yorumcuyu destekledi ve onların yapımcılığını üstlendi. 2006’da şarkı sözleri “Eksik Şiir” adlı kitapta toplandı.

Sanat yaşantısı boyunca 20’den fazla ülkede 1500’ün üzerinde konserde yer aldı ve hem yerli hem de yabancı pek çok sanatçı ile ortak müzikal çalışmalar yaptı. Birlikte çalıştığı tüm müzisyenleri etkiledi ve onlardan etkilendi. Fakat Onno Tunç ve Atilla Özdemiroğlu onun kariyerinde her zaman en önemli yeri tuttular.

Barışın ve Umudun Elçisi

2002 yılında, uzun yıllar ses getirecek bir çalışmaya imza attı ve “Türkiye Şarkıları” adını taşıyan bir konser dizisinde yer aldı. Aspendos, Efes ve Brüksel’de konserler düzenleyerek, Türkiye’de konuşulan farklı dillerdeki eserleri seslendirdi. Bu konserlerde etnik müzik grupları ve ünlü sanatçılar kendisine eşlik etti. Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregovic, Yunan müziğinin en önemli isimlerinden Haris Alexiou ve Hollanda Metropol Senfoni Orkestrası bu isimlerden birkaçı olarak tarihe geçti. Ayrıca, İtalyan tenor Alessandro Safina ve Avustralya’lı şarkıcı Holly Valance gibi popüler sanatçılar eserlerini seslendirildi.

Az bilinse de oyunculuk alanında da çeşitli çalışmalar yaptı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Minik Serçe” adlı filmde Bulut Aras’la başroldeydi. 1981 yılında Adile Naşit, Şener Şen ve Altan Erbulak ile beraber “Sezen Aksu Aile Gazinosu” adlı müzikalde yer aldı. 1986 yılındaysa “Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra” müzikalinde kendini gösterdi. Zaman zaman TV programlarında yer aldı ve 1990’da, yönetmenliğini Yavuz Özkan’ın yaptığı “Büyük Yalnızlık” filminde Ferhan Şensoy ile oynadı. Usta oyuncu Uğur Yücel ile Bostancı Gösteri Merkezi’nde kabare türünde sahne gösterileri sergiledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*