Gaius Julius Caesar

Devlet adamı Julius Caesar (M.Ö. 100-44), ömür boyu Roma’nın diktatörü. Avrupa çapında savaşlarla Roma’yı genişletti. Senato’da meşhur siyasi rakiplerinin ellerinde öldü. Julius Caesar, Cumhuriyeti geri dönülemez şekilde yıkan kimse olarak da hatırlanır.

Gaius Julius Caesar Hayatı

Gaius Julius CaesarDünyanın büyük askeri liderlerinden biri olan Gaius Julius Caesar, “Patrici” bir ailede doğdu ve bir başka ünlü Roma generali olan Marius’un yeğeni idi.

Marius’un ölümü ve Sulla’nın yükselişiyle, Caesar’ın hayat tehlikeye girer.

Ancak Mö.60’ların başlarında kendi başarılı politik ve askeri kariyerini başlattı. Hızla yükselirken, danışmanlık için başarılı bir şekilde kampanya yürüttü. Roma’nın önde gelen isimleriyle; Pompey ve Crassus ile anlaştı.

Bunların üçü ilk Triumvirat olarak bilinir ve Roma’yı Mö. 50’li yıllarında kontrol etmişlerdir. Caesar ve Pompey, Crassus’un ölümünden sonra Mö. 49 ‘da birbirlerine karşı savaşa girişirler.

Birinci Triumviratın en parlak günlerinde Sezar, enerjisini Gaul’un (modern Fransa) fethine adadı. Mö. 59 ‘da konsül olarak görev yaptıktan sonra Caesar, Cisalpine ve Transalpine Gaul (sırasıyla Kuzey İtalya ve Güney Fransa) valisi oldu.

Gol Kavimlerinin Geri Püskürtülmesi ve Galya’nın Alınışı

Mö. 58 yılında İsviçre’deki Helvetii’nin grupların Galya’ya göç etme teşebbüslerini Caesar, Roma’ya karşı bir tehdit oluşturacakları yönünde algılar. Ve bunlara karşı yaptığı büyük bir savaşla ilerlemelerini durdurup ve anavatanlarına geri gönderdi.

Bu arada, Caesar, merkezi Galler’in reisleri ile dost olmuş ve onları, Ren, Ariovistus’un karşısındaki Alman (Germen kavmine) işgalcilerine karşı korumaları için çağırdı.

Böylece, 58 yazında, Helvetyalıları yendikten sonra, Caesar Almanlara karşı yürüdü ve onları Gaul’un dışına sürdü.

Sezar o zamana dek Galya’nın işlerine karışmazdı. Birkaç yıl boyunca, bir dizi parlak seferde, Roma generali tüm Galyalı’yı fethetti ve onu bir Roma eyaleti yaptı. Fetih, kuzey Gaul’da birkaç zorlu savaş ve Roma mühendisleri tarafından inşa edilen bir trestle köprüsü üzerinde Ren’in geçilmesini gerektirdi.

Britanya’yı İşgal

Mö. 55 ve 54 yazlarında, Caesar İngiliz Kanalı’na doğru ilerledi. Böylece İngiltere’nin, bir Roma bölgesi olmasa da, Kanal boyunca bir Kelt saldırısını engelleyerek, Galya’daki Ren nehri boyunca, kuzey kanadını güvence altına aldı.

Vercingetorix Kalesinin Kuşatılması

Mö. 52’de Caesar’ın ünlü Alliance eyaletindeki Vercingetorix kalesinin kuşatması da dahil olmak üzere Gallic kabilelerinin büyük bir isyanıyla uğraşır.

İç Savaş

Mö. 49’ların başında Gaul görevi sona ererken Caesar, ona karşı Roma Senatosu ile ittifak yapmış olan eski yardımcısı Pompey ile iç savaş başlattı. Şaşırtıcı bir şekilde, Sezar İtalya’yı işgal etti ve Pompey’i yetmiş günden az bir süre içinde Makedonya’ya sürdü.

Caesar, Pompey’e güçlü destek veren İspanya’ya saldırmaya karar verir. İspanya’da galip gelen Caesar daha sonra Makedonya’ya gitti, fakat Pompey’i Dyrrhachium’daki (modern Durazzo) üssünden çıkaramadı. Sezar sonunda kuşatmayı kaldırdı, Yunanistan’ın merkezine geri döndü ve onu takip eden Pompey’yi Mö. 48’de Ferhar Savaşı’nda yendi.

Caesar’ın Mısır Seferi

Sezar, daha sonra Mısır’daki Kleopatra ile bir ilişki içine çekildi ve son olarak, biri Kuzey Afrika’da (Thapsus, Mö. 46 ) diğeri İspanya’da (Munda Mö. 45 ) olmak üzere Pompeians’la iki kez daha savaşmak zorunda kaldı.

Öldürülmesi

Akdeniz’in dört bir yanında muzaffer olan büyük general, Part İmparatorluğu’nun bir istilasını hazırlarken, Mö. 44 Martında siyasi rakipler tarafından öldürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*