Leonidas Kimdir?

Büyük bir kuvvete karşı aklını kullanan askeri lider. Kral Leonidas, değerler ve halkı için, sembolik olarak 300 Spartalı şeklinde geçse de savaştı.

Kurgusal mıdır sorusu hala sorgulanmaktadır. Ancak 300 Spartalı – 2006 yapımı film oldukça iyi işlenmiştir.

LeonidasLeonidas Hayatı

Herodot, Leonidas aile soyunu mitolojik hikayelerle karışık anlatır.

Leonidas’ın babası, Kral Leon’un oğlu olan Spartan kralı Anaxandrides’in, Herkül’ün soyundan geldiği söylenir. Anaxandrides’in, ilk karısı MÖ. 540’larda Leonidas ve Kleombrotus’a doğurdu.

Leonidas’ın iki büyük erkek kardeşi olduğu için, Agiad Kraliyet Evi’ni temsil edip iki Spartan kralından biri haline gelmesi olası görünmüyordu. Ancak, Doreius’un ölümü ve Sicilya’daki seferde de Cleomene’nin kızı Gorgo ile evlenmesi ve babasının ölümü, ile Leonidas, muhtemelen 490 yılı civarı kral oldu.

Hoplit Eğitimi

Leonidas çocukluktan beri hoplite savaşçısı olmaya hazırlanırken zihinsel ve fiziksel olarak eğitilmişti.

Hoplitler yuvarlak bir kalkan, mızrak ve demir kısa kılıç ile silahlandırıldı.

Muharebede, falanks denen bir formasyon kullandılar, bu arada, hoplitlerin sıraları birbirinin hemen yanında durdu, böylece kalkanları birbiri ile bitişik halde idi.

Önden bir saldırı sırasında, bu kalkan duvarı ardındaki savaşçılara büyük bir koruma sağlamıştır.

Falanks düzeni kırılırsa ya da düşman yan veya arkadan saldırırsa, formasyon savunmasız hale gelirdi.

İlk Pers savaşı Marathon

Antik Yunanistan, Atina ve Sparta’nın en büyük ve en güçlü olduğu yüzlerce şehir devletinden oluşuyordu.

Bu birçok şehir devleti, toprak ve kaynakların kontrolü için birbirleriyle mücadele ediyor olsalar da, kendilerini yabancı işgallerinden korumak için bir araya gelebildiler.

M.Ö. 490 yılında, Pers kralı Darius I (MÖ 550-486), ilk Pers Savaşının bir parçası olarak

Saldırıya geçtiğinde birleşik bir Yunan gücü, Marathon Savaşı’nda Pers ordusunu geri püskürttü.

İkinci Pers Savaşı Thermopylae

İkinci seferi, Darius’un oğullarından biri olan Xerxes I (MÖ 519-465) başlattı.

Xerxes I, Pers ordusunu, kıyıya paralel hareket ettirerek, donanması ile ilerledi. Attika blgesine hakim olabilmek için Perslerin Thermopylae (ya da yakındaki kükürt yayları nedeniyle bilinen “Hot Gates”) sahil geçidinden geçmesi gerekiyordu.

M.Ö. 480 yazının sonlarında Leonidas, Perslerin Thermopylae’den geçmesini önlemek için Leonidas 300 Spartalı dahil olmak üzere birçok şehir devletinden 6.000 ila 7.000 Yunanlı bir ordunun başına geçti.

Thermopylae Savaş

Leonidas, ordusunu Atina’nın 150 km kuzeyinde yer alan Thermopylae’nin dar geçidinde hazırladı.

Yine de Xerxes, Yunanlıların teslim olmalarını istemek için Leonidas’a bir elçi gönderir. Elçi onlara tabii olduklarının göstergesi olarak; Toprak ve su talebini tekrarladı. Spartan kralı Leonidas’ın cevabı ise şöyle oldu; “Gel ve al onları.”

İki gün boyunca, Yunanlılar, düşmanın kararlı saldırılarına dayanmıştı. Leonidas’ın planı ilk başta iyi çalıştı. Ancak Thermopylae’nin batısındaki dağların üzerinde, kıyısındaki tahkimatla karşılaşmadan ilerlenebilecek bir yol bulunuyordu. Ve bunu bir Yunanlı Rum, Xerxes’e anlattı.

Thermopylae Savaşının Sonu

Pers ordusunun onları çevrelemek üzereyken, Leonidas diğer Yunanlılardan savaş alanını terk etmelerini istedi. Amaçlanan Yunanistan’ın geri kalanını gelecekteki bir Pers istilasına karşı korumaktı.

Bu nedenle, geride kalan 300 Spartalı ve 700 Thespiyanlı, Pers ordusuyla savaşırken vatanını ve değerlerini korurken öldü.

Thermopylae Savaşında Ölenler İçin Yapılan Anıt

Sitede Simonedes’in deyimiyle bir anıt kuruldu: “Git Spartalıları söyle, okuyanlar: Emirlerini aldık ve burada ölüler var”.

Leonidas ve adamlarının anısına bir taş aslan da yerleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*