Atinalı Kylon Kimdir?

Atinalı Kylon Hayatı

Atinalı Kylon, Tiran olma özentisi olan bir kimsenin ihtiraslarının peşinden gitmesinin sonuçlarını bize gösteren ilginç örneklerden biridir.

İktidar Mücadelesi 

Genel olduğu söylenen huzursuzluk ve yakın bir devrimi bildiren kesin işaretler Kylon adındaki bir soylunun ihtiraslarını canlandırır. Kylon, ait olduğu sınıfın yönettiği hükümeti devirmeyi ve tanınmış bir tiran olmayı düşler.

Atinalı Kylon KimdirVe yaklaşık 632’de, Atina’da, bir aristokrat olan Kylon, komşu Megara kentinin yardımıyla (Megara tiranı Theagenes, Kylon’un kayınpederiydi) Eupatrides (soylular) iktidarını devirmek ve Atina’ya tiran olmak ve iktidarı ele geçirme girişiminde bulunur.

Soylu sınıfı kökenli Kylon bir olimpiyat oyunları şampiyonuydu. Megara tiranı Theagenos’un damadı olduğu için onun desteğine güveniyordu.

İlk Deneme ve Başarısızlık

Bir şenlik sırasında, yandaşlarıyla birlikte bir baskın yaparak Akropolis’i ele geçirdi. Ama kısa bir süre sonra, kendilerine bağlı “tarla halkı”nı toplayan eupatrides tarafından sarıldı ve kuşatmaya alındı. Kylon kaçmayı başardı, yandaşları Athena tapınağına sığındılar. Kuşatma ve açlıktan bitkin düştükleri için, hayatlarına dokunulmaması koşuluyla teslim oldular. Ama sığındıkları yerden çıkar çıkmaz hepsi öldürüldüler.

Bu kırımdan güçlü Alkmeonidai (Alkmaeoni) ailesi sorumlu tutuldu. Bu davranışları tanrılara hakaret sayıldı. Hepsi sürgün edildiler ve atalarının cesetleri mezarlarından çıkarılıp ülke sınırlarının dışına atıldı. Klanı lanetlendi.

Kylon, kırsal kitlelerin, geomores’in desteğini sağlamadığı ve “tarla halkı” bu iyi hazırlanmamış kentli isyanının bastırılmasında Eupatrides’e (soylular) yardım ettiği için başarısızlığa uğramıştı.

Bu başarısızlıkla sonuçlanan girişim ve Klanlar arasındaki gerilim, Attika’da ve Atina’da yaşanan daha büyük siyasal ve sosyal krizin sadece bir parçası ve uzun süren bir karışıklık döneminin başlangıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*