Henry VIII Kimdir?

Henry VIII Hayatı

Henry VIII Greenwich kentindeki Placentia Sarayı’nda 28 Haziran 1491’de doğan Henry Tudor, Henry VII ve Elizabeth of York’un üçüncü çocuğu ve ikinci oğlu oldu.

Tahta Çıkışı

Henry VIIIHenry’nin abisi Arthur’un tahtı alması bekleniyordu. Ancak Arthur 15 yaşında öldü ve 10 yaşındaki erkek kardeşi Henry’yi taht için ilk sıraya yükseldi.

Kral VII. Henry’nin 1509’da ölümü üzerine Henry VIII, 17 yaşında taç aldı.

Siyasi Askeri Faaliyetleri

1510’da, Fransa, Cambrai birliğinde Kutsal Roma İmparatorluğu ile kırılgan bir ittifakla, Venedik’e karşı bir savaş kazandı.

Henry VIII’in ilk askeri seferi 1511’de Papa II. Julius’ın da katıldığı ve Wolsey’in seçkin bir bakan olarak kendini kanıtladığı seferdir.

30 Haziran 1513’te Henry Fransa’yı işgal etti ve birlikleri, Spurs Muharebesi’nde bir Fransız ordusunu yendi.

İngiltere’nin Louis’in emriyle istilası için kayınbiradesi olan İskoçyalı James IV ile çalışır. Flodden Savaşında 9 Eylül 1513’te Kraliçe Catherine tarafından denetlenen İngiliz ordusu, İskoçları yendi. Ölenler arasında İskoç kralı da vardı,

1515’te Lord Chancellor olan Ipswich kasabası doğumlu Thomas Wolsey’in etkisi artarak. VIII. Henry’nin başbakanı olur.

Kardinal Thomas Wolsey’in dikkatli diplomasisi, 1518’de Londra Antlaşması ile sonuçlanmış, yeni bir Osmanlı tehdidinin ardından Batı Avrupa krallıklarını birleştirmeyi amaçlamış ve barış sağlanabileceğini düşünmüştür.

VIII. Henry, Fransa’ya karşı başarısız Anglo-İspanyol işgal seferlerini düzenler. Sonuçta sefer 1520’de Fransa ile barışık bir şekilde sona ermişti,

Henry’nin dış politikaya olan ilgisi, İspanya ve Fransa kralları ile Kutsal Roma İmparatoru’nun etrafında dönen ittifakların bir örneği olan Batı Avrupa’ya odaklandı.

Kral, 1529 yılında Wolsey’i “ihanet” suçundan yargılamaktaydı, ancak kardinal duruşmadan önce öldü.

Wolsey’in nihai halefi olan Thomas Cromwell (1532’den itibaren Henry’nin baş danışmanı), yanlış sonuçlanan bir evlilik nedeniyle 1540’da Essex Kontu’nun yapılmasına rağmen, üç ay sonra tutuklandı ve idam edildi.

Cromwell’in infazından sonra, Henry’nin saltanatının son yedi yılında hiçbir lider bakan ortaya çıkmadı.

VIII. Henry, 1536’da İngiltere ve Galler arasındaki Birlik Yasası, Galler’i İngiltere ile birleştirir.

Dini Reformlar ve Sonuçları

1534’te Henry VIII, İngiltere Kilisesi’nin başını ilan etti. Henry üstünlüğünü ilan ettikten sonra, Hıristiyan kilisesi ayrılarak İngiltere Kilisesi’ni kurdu. Henry kral ile papa arasındaki ilişkiyi ve İngiltere Kilisesi’nin yapısını özetleyen birkaç tüzük kurdu: Temyiz Yasası, İhtilaf Eylemleri ve Yüce Üstünlük Yasası, kralın “Dünyadaki tek Yüce Başkan olduğunu” ilan etti.

Henry’nin dini politikalarına muhalefet, İngiltere’de hızla bastırıldı. İlk Carthusian Şehitleri de dahil olmak üzere bir dizi muhalif rahip ya idam edildi yada hapishaneye atıldı.

Ancak Ekim 1536’da kuzey İngiltere’de büyük bir ayaklanma başlar.

Henry VIII, isyancılara, onları affedeceğine söz verdi ve sorunları gündeme getirdiği için onlara teşekkür etti. İsyancılara başarılı oldukları ve evlerine dağılmaları söylendi. Fakat liderler tutuklandı ve ihanetten idam edildi. Toplamda, yaklaşık 200 isyancı infaz edildi ve rahatsızlıklar sona erdi.

1538’de başbakan Thomas Cromwell, eski dinin takipçileri tarafından “putperestlik” olarak adlandırılan ve Eylül ayında Canterbury’deki St. Thomas Becket türbesinin sökülmesiyle sonuçlanan geniş bir kampanya başlattı.

Sonuç olarak, kral aynı yıl 17 Aralık’ta Papa III. Paul tarafından aforoz edildi. 1540’ta, Henry mabetlerin azizlere olan tahribatını onayladı. 1542’de İngiltere’nin kalan manastırları hepsi çözüldü ve mülkleri Taç’a devredildi.

Ölümü ve Varisleri

Henry 28 Ocak 1547’de Londra’da öldü ve oğlu Edward Kral oldu.

Henry, onun tek erkek varisi olan Edward, Katoliklikten ziyade Protestanlık’a inanan insanlar tarafından eğitildiğinden, reformasyonun hanedana daha sıkı bir şekilde yerleşmesini sağlayan anti-papa fikri daha da güçlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*