Horatius Cocles Kimdir

Roma Cumhuriyetinin ordusunda bulunan genç bir subay olan görkemli Roma Publius Horatius Cocles. Onun adı, İtalya’daki Pons Sublicius Köprüsü savaşı sırasında gösterdiği cesaret ve fedakarlıkla tarihe geçti.

Publius Horatius Cocles Hayatı

Roma’nın Son Kralı Lucius Tarquinius Superbus’un Sürgünü

MÖ 535 yıllarında hüküm süren Roma’nın son hükümdarı Lucius Tarquinius Superbus’un sürgün edilir. Superbus’ta tahtını yeniden kazanımak için bir dizi başarısız girişimin ardından Etrüsk kenti olan Clusium’da yardım istedi.

Horatius CoclesLucius Tarquinius Superbus’un Etruscan atalarından biri olduğu için, Clusium’un güçlü kralı Lars Porsena, Roma’yı onun adına fethetme sözü verdi. Lars Porsena’nın ordusunu Roma’ya yöneltmesine sebep olan şeyin ne olduğu açık değildir. Sebebi ne olursa olsun, Lars Porsena ve Etruscans 508’de Romalılara karşı yürüdüler.

Lars Porsena’nın Roma’ya Yürüyüşü

Porsena, kuvvetlerini Tiber’in Etrüsk tarafı üzerinde yoğunlaştırdı ve şehrin batı kesimlerinde sınırları dışında kalan bir tepe olan Janiculum’a saldırdı. Orayı kolayca fethetti.

Lars Porsena ordularını, Tiber üzerinde şehre giden köprülerden biri olan Pons Sublicius’a yönlendirir. Etrüsk garnizonu tepeyi tutmak için geride kaldı.

Savaş

Birlikleri Pons Sublicius’a doğru koşarken, Porsena nehrin virajı boyunca bir Roma hattını buldu. Etrüsk güçleri, rakiplerin dizilişini ve iki konsülün, Valerius ve Lucretius’un, birliklerini tam olarak görmek için sahadan yararlanırlar. Romalılar son darbeyi yediğinde panikleyen ordu, şehrin kapılarına doğru kurtuluşunu aradı ve köprü için koştu. Zaferlerinden yararlanan Etrüskler, köprünün girişinde askerleri katletti.

Publius Horatius Cocles’un Ortaya Çıkışı

Bu sırada köprüde nöbet tutan Cocles, askerlerinin düzensiz bir şekilde çekilmesini durdurmak için çaresiz bir şekilde, korkaklıkları için birbiri ardına itiraz etti ve kaçmalarının boşuna olacağını ve sadece ölümlerine yol açacağına ikna etmeye çalıştı. Ancak genç subay, düşmanların arasında yalnız kaldı.

Efsaneye göre Pons Sublicius Köprüsü’nün savaşında bir gözünü kaybetti. Bu yüzden tek gözlü anlamına gelen “Cocles” takma adını aldı.

Spurius Lartius ve iki asil rütbeli komutanı olan Titus Herminius Aquilinus, geride kalan ve dövüşe katılan son kişilerdi. Horatius, yardımlarıyla, köprünün karşı ucunu savunarak kısa bir aralık için düşmanı uzak tutmayı başardı ve kalan Romalı askerlere köprünün diğer ucundan çıkmalarına zaman yarattı. Daha sonra köprünün küçük bir kısmı hala bozulmamışken, Herminius ve Lartius çekildi. Horatius, köprünün tamamen düşmesine kadar bekledi, o anda kendini tam zırhla Tiber’e attı ve düşman ateşi altında yüzdü. Etrüsk askerleri, bu kahramanın cesaretine hayret ettiler.

Efsanenin; Horatius Cocles’ın tek başına savaştığını ve Pons Sublicius üzerinde öldüğünü veya Tiber sularından çıkmayı başaramadığını gösteren daha az bilinen versiyonları da vardır. Tarihçi Livy’nin daha güvenilir hikayesine göre, aslında nehri geçmeyi başardı ve şehre geri döndü.

Tarihsel kahramanlık

Bu beklenmedik sonuçtan sonra, tamamen Horatius’un kahramanca hareketine borçlu olan Lars Porsena, kenti engellemek, nehir taşımacılığını engellemek ve kolay bir istiladan ziyade uzun bir Roma kuşatması yapmak zorunda kaldı. Tarihî kaynakların çoğu, kuşatmanın bir dizi savaştan sonra düşmanlar arasında barış anlaşmasıyla sona erdiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*