Castillon Savaşı Nedir

İngiltere’nin, Yüz Yıl Savaşında yenilmesine kadar uzanan uzun süre devam eden düşüşü, 1428’de başarısız olan Orleans kuşatmasıyla başladı. Gelecek 25 yıl boyunca, İngilizler, Fransa’daki küçük toprak parçalarına sarılırken, Fransa Kralı VII. Charles Valois hanedanı, yavaş yavaş, topraklarını geri aldı. 1440’a gelindiğinde, Fransızlar, İngilizleri, Loire vadisinden tamamen sürmüşlerdi ve İngilizler kuzeyde sadece Normandiya ve güneyde Gascony’i korudular. Bu süreçte Castillon Savaşı önemli savaşlardan biri olmuştur.

Castillon Savaşı

Castillon Savaşı1444’teki Tour of Truce of French, Fransızlara çok ihtiyaç duyulan bir mola verdi. Bu süre zarfında Charles gerekli askeri reformları tamamladı ve bir asırdan daha önce başlamış olan bir çatışmada son seferleri için hazırlandı. Yakında savaş yeniden başladı. VI. Henry’nin zayıf krallığında, İngiltere, 1449’daki Fransız taarruzunu Normandiya’yı yeniden ele geçirmek için güçsüz görüyordu. Daha çok “Orleans Prensi” olarak bilinen Dunois Kontu’nun önderliğindeki John tarafından yönetilen üç yönlü bir karşı saldırı, İngilizleri bir yıl içinde kayıplara götürmüştü. Normandiya’yı bu kadar çabuk ele geçirme başarısından ötürü, Charles hemen Gascony’in fethine hazırlanır. İngilizler Normandy’yi sadece otuz yıl boyunca işgal etmişlerdi, ancak 12’nci yüzyılın ortalarından beri Gascony eyaletini kontrol ettiler; Eleanor’un Aquitaine’si daha sonra İngiltere’nin Kralı II. Henry olan Anjou Kontu Henry ile evlendi. Normandiya’da bu kadar iyi çalışmış olan stratejiyi kullanarak Charles 1450’de Gascony’i istila etmek ve Fransa’daki İngiliz yönetiminin sonunu getirmek için üç ordu seferber etti.

Fransa’da Askeri Reformlar

Truva of Tours’u takiben yıllar boyunca, Fransız kral askeri güçlerinin büyük bir reformunu üstlendi. İlk ve en önemlisi, Charles’ın, çatışmanın sırasında kontrol edilemeyen brigand gruplarına kendi başlarına hareket etmelerini yasaklamasıdır. Daha sonra piyade, süvari ve topçu içeren profesyonel bir ordu kurdu. Charles, Normandiya’yı yeniden ele geçirmek için kullandığı Gascony’daki İngiliz varlığını yumuşatmada aynı stratejiyi kullanacaktır. Charles bir orduyla istila etmek yerine, üç küçük orduya bölgeye farklı yönlerden ilerlemesini emretti. Bu şekilde, İngilizlerin çatışmanın bir dizi pahalı kuşatmalara sürüklenmesine izin vermek yerine, açıkta savaşmaya çalışmasını umuyordu. 1450 yılının ilk yarısında hazırlıklar yapıldı ve ordular yaz sonuna kadar sahaya inmeye hazırdı.

Ana Taarruz

Dordogne Nehri vadisi boyunca bir Breton kuvvet ilerlerken, Foix Kontu, Bayonne doğru Adour Nehrine kadar istila etmeye başladı. Bretonlar Ekim ayında Perigord’da Bergerac’a ulaştı ve Gironde Nehri’nde Bordeaux’ya batıya doğru devam etti. Gascony’de İngiliz egemenliğindeki Bordeaux, Fransız kuvvetlerinin en önemli hedefiydi. Fransızlar, kış başlangıcından önce şehre kuşattılar. 1451 ilkbaharında, Dunois üçüncü bir orduyla güneyde yürüdü ve Bordeaux çevresinde bulunan kuvvetlere katıldı. Fransız, Breton ve İspanyol gemilerinden oluşan bir filo, Gironde ağzını kapattı ve İngilizlerin kuşatılmış limanlarını yeniden tedarik etmelerini imkansız hale getirdi. Dunois, İngiliz garnizonunun bir an önce teslim olmasını talep etti. O sırada garnizonun komutanı, Dunois’e 14 Haziran’a kadar İngiltere’den hiçbir yardım gelmez ise şehri teslim edeceğini söyledi. İki aydan kısa bir süre sonra Bayonne, Foix’e düştü. Fransızlar neredeyse üç yüzyıl içinde Gascony’i ilk kez kontrol ediyordu.

John Talbot

Gascony’i ele geçirerek, Fransızların yüz yıl savaşını bitirdiklerini düşündüler. Ancak henüz İngiliz yanlısı nüfus, hem açık hem de gizli yöntemlerle Valois kanununa direniyordu. Bölgenin adına, İngiltere’de yaşayan birkaç Gascon sürgünü, ülkelerini kurtarmak için bir işgal gücü göndermek üzere VI. Henry ile görüştü. Henry, güney Fransa’da savaşmak için Shrewsbury Kontu’ndan kıdemli komutan John Talbot’u gönderdi.

1452’de Gascony’nin çoğu bir kez daha İngiliz yönetimi altındaydı. Talbot, ordusunu fethetme masrafını ödemek için yerel halkın üzerinde bir vergi koydu. Kış aylarında, Talbot’un dördüncü oğlu Viscount Lisle, yaklaşık 2.300 takviye topladı ve yaşlı Talbot’a katılmak için Gascony’ye gitti.

İngilizleri Gascony’den sürmeye kararlı olan VII. Charles, 1452-1453 kışını Talbot’u yenecek kadar büyük bir güç inşa etmeye adadı.

Bir haberci, Talbot’a bir dizi şehir halkının doğuya doğru büyük toz bulutları gözlemlediğini ve buradan Fransızların geri çekildiğini ortaya çıkardı. Aslında, gördükleri şey, topçu parkındaki görevlilerin, atlarından kaçan okçulara yer açmak için atlarını başka bir yere taşımalarıydı.

Everingham onu takviye için beklemesini önerdi. Ancak Talbot, bir saldırı için bir öncü birlik çıkardı. Büyük bir kumar oynuyordu. Fransızlar gerçekten çekildiyse, İngilizler muhtemelen Fransız ordusuna büyük zararlar verebilirdi. Fakat haberci tarafından getirilen bilgi yanlışsa Talbot, tüm Fransız ordusuyla karşı karşıya getirecekti. Talbot, Fransızların kaçmadığını ancak sakin bir şekilde yaklaşımını beklediğini görünce şok oldu.

Castillon Surlarına ulaşan ilk saldırganlardan biri, Talbot’un standart taşıyıcısı olarak görev yapan Everingham’dı. Everingham’ın, Talbot’un saldırıya geçmeden önce beklemesini istediği takviyeler, sahaya henüz sürüler halinde geldi. Talbot her yeni takviyeyi sürekli olarak savaşa sürüyordu. Mücadelenin sonunda Talbot, muhtemelen, planlanan saldırıya kadar, tüm ordusunun neredeyse yarısı olan 4.000 adam kaybetmişti.

İngiliz sağ kanadında Fransız askerleri aniden ortaya çıktığında, savaş yaklaşık 90 dakikadır sürüyordu. İngiliz askerleri kırıldı ve Dordogne’ye doğru kaçtılar. Talbot’un saldırısı ayrı düştü ve İngilizler kendilerini savunmada buldular. Fransız okçuların desteklediği Fransız süvari, şimdi İngilizleri Dordogne’ye doğru geri çekilmeye zorluyordu. Bretonlar geldiğinde ordusunun başarı şansı olmadığını bir bakışta gören Talbot, kendi çıkmazından bir çıkış yolu aramaya başladı.

Geride Kalanların Sonu

İngilizler kendilerini savaştan çıkarmayı neredeyse imkansız buluyorlardı. Hala hayatta olan İngilizler, Dordogne’de bir yol aramaya devam ettiler. Nehirde yüzmeye ya da batmaya çalışırken, önemli bir kısmı boğuldu. Artık Talbot’un oğlu Lord Lisle de Fransız askerinin hedefi haline geldi. Yenilen ordu geri batıya doğru Bordeaux’a kadar geri çekilir.

Castillon kasabası Fransızlara teslim oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*